COMUNICAT

Direcţia de Asistenţă Socială Călan aduce la cunoştinţă cetăţenilor că începând cu data de 07.12.2022 va începe distribuirea ajutoarelor alimentare – LOT 4 TRANȘA a-V-a la depozitul din Călan, situat pe str. Gării nr.1 (Sediul primăriei ).

Acest lucru se face conform O.U.G. nr. 84/2020 pentru stabilirea unor măsuri necesare în vederea implementării ,,Programului operaţional Ajutorarea Persoanelor defavorizate – POAD”, cu modificările și completările ulterioare.

Programul de distribuire a produselor alimentare este:

• Luni – Vineri, între orele 09:00 – 14:30

Beneficiarii programului POAD sunt:

• Familiile și persoanele singure beneficiare de venit minim garantat (ajutor social) acordat în baza Legii nr. 416/2001 (VMG)
  • Familiile beneficiare de alocaţie pentru susţinerea familiei acordată în baza Legii nr.277/2010 (ASF)

Produsele alimentare se ridică personal de către beneficiari .

Documente necesare (în original):

– actul de identitate valabil pentru titular/ă ajutorului social;

– actul de identitate soț/soție

– certificatele de naștere ale copiilor

Pachetele cu produse alimentare rămase după terminarea distribuției pe Listele inițiale (pers. beneficiare de VMG și ASF) vor fi distribuite pe baza Listelor suplimentare , în limita stocului disponibil, către Persoanele cu handicap grav şi accentuat, adulţi şi copii, care nu beneficiază de îngrijire în servicii sociale în regim rezidenţial, publice sau private.

Pentru această categorie vom reveni cu un nou comunicat privind data de începere a distribuției și documentele justificative necesare .

Comunicat-DAS-distributie-ajutoare-alimentare-de-la-UE

PRIMĂRIA ORAȘULUI CĂLAN